Гінекологія

Починаючи з 18 років, кожна жінка повинна відвідувати гінеколога для планового профілактичного огляду раз на рік! Така рекомендація стосується всіх здорових представниць прекрасної статі, незалежно від регулярності інтимного життя і навіть при її відсутності. Якщо питання дати профілактичного огляду турбує вас як маму підростаючої дочки, зверніть увагу: найперший огляд зовнішніх статевих органів проводить лікар в пологовому відділенні. Якщо він не виявив ніякої патології, то з 3-х років дівчаток повинен оглядати дитячий гінеколог (провести візуальний огляд зовнішніх статевих органів і молочних залоз). Сексуально-активні дівчата-підлітки оглядаються по дорослим мірками. Кожній мамі слід знати ознаки, які повинні стати приводом звернутися до дитячого гінеколога «поза графіком»:

  • Біль в животі в будь-якому віці
  • Зростання молочних залоз і поява волосся на лобку або кров’янисті виділення з піхви у віці до 8 років
  • Зміна форми або величини живота
  • Поява виділень з піхви
  • Зрощення малих або великих статевих губ (синехії)
  • Зміна черговості появи ознак статевого дозрівання (збільшення молочних залоз, поява волосся на лобку, поява волосся в пахвових западинах, перша менструація). Відсутність перших трьох ознак з цієї послідовності до 12 років і відсутність місячних в 14,5 — також є приводами для візиту.
  • Відвідати гінеколога доцільно після операції (наприклад, апендициту), якщо у дівчини є ознаки ожиріння або недолік ваги (більше 10%), а також при захворюваннях обміну речовин (діабет).

  Дати візиту:

  • Не варто записуватися на прийом до «жіночого лікаря» на початку циклу. Найкраще дочекатися 7-12-го дня. Справа в тому, що менструальна кров ускладнює процес огляду шийки матки, взяття клітин на аналіз для цитологічного обстеження. Одіннадцатий- дванадцятий день циклу вважається найоптимальнішим з точки зору оцінки репродуктивної функції. У цей час можна спостерігати зростання фолікулів (де дозріває яйцеклітина) і стан слизової оболонки, яка вистилає порожнину матки (ендометрій). Останній фактор важливий як для планування вагітності (при неготовності ендометрія запліднена яйцеклітина не зможе прикріпитися до стінки матки) так і для виключення деяких захворювань, пов’язаних зі зміною цієї тканини.
  • Якщо ви вживали антибіотики, то планувати відвідання жіночого доктора краще через 1-2 тижні після закінчення прийому. На той випадок, якщо курс вплинув на баланс мікрофлори піхви.

На прийомі:

Перед візитом до лікаря не можна спринцюватися і користуватися інтимними дезодорантами. Лікар може взяти мазок на флору, який береться спеціальними інструментами з каналу шийки матки, піхви, сечівника і наноситися на скло. Мазок на флору піхви може показати наявність патологічних мікроорганізмів (трихомонади, гонококи та інші), які викликають захворювання, що передаються статевим шляхом. А також наявність «правильної» мікрофлори, що підтримує кислотно-лужний баланс, вона не дає одиничним шкідників (тим же анаеробам, кандидам, які провокують гарднерельоз і кандидоз) розмножуватися. Ще один показник — лейкоцити — є непрямою характеристикою наявності запального процесу. Слід врахувати, що за добу до відвідування гінеколога краще утриматися від незахищеного статевого акту (без використання презерватива).
Кольпоскопію роблять за допомогою приладу — кольпоскопа (бінокуляр з потужним джерелом світла), що дозволяє збільшити зображення в 20-30 разів. Кольпоскопом обстежується шийка матки. Найоптимальніший час для такого тесту — перші 2-3 дні після закінчення менструації.
УЗД органів малого тазу і мамографія проводяться раз на три роки жінкам у віці до 35 років. Вважається, що мамографія (рентген молочних залоз) дозволяє виявити утворення розміром 5-10 мм. Це найраніша і надійна діагностика. УЗД молочної залози, особливо в більш старшому віці, вважається малоінформативною.

Просто внесіть в графік обов’язкових справ плановий візит до гінеколога. Він потрібен, навіть якщо ви себе прекрасно почуваєте, і вас нічого не турбує.